Ziya Akıncı

İstanbul Tahkim Merkezi Tahkim Divanı Başkanı olan Prof. Dr. Akıncı, yerel ve milletlerarası inşaat projeleri, enerji projeleri, yatırım uyuşmazlıkları, şirket birleşmeleri, GSM lisanları, doğal gaz depolama ve SCADA sistemleri gibi farklı kapsam ve nitelikteki çok sayıda tahkim yargılamasında hakem, bilirkişi, uzman ve taraf vekili olarak görev yapmıştır.

2006-2019 yılları arasında ICC Tahkim Divanı üyeliği yapan Prof. Dr. Akıncı,  ICSID, ICC, LCIA, SCC, DIAC, TRAC ve İTOTAM Kuralları uyarınca gerçekleşen tahkimler ile ad hoc tahkimlerde hakem, taraf vekili ve uzman olarak yer almıştır.

Prof. Dr. Akıncı, 1986 yılında Baro’ya kaydolmuştur. 1987 yılında Ankara Üniversitesi’nde ve 1991 yılında İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde tamamladığı yüksek lisans eğitiminin ardından, 1992 yılında doktor ünvanını almıştır.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Akıncı, milletlerarası tahkim, yabancı yatırım ve milletlerarası özel hukuk derslerini vermektedir.  Prof. Dr. Akıncı’nın, Milletlerarası Tahkim ve Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri de dahil olmak üzere İngilizce ve Türkçe çok sayıda yayınlanmış eseri bulunmaktadır.

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.

Loading