Prof. Dr. Ziya AKINCI

1964 yılında İskenderun’da doğan Prof. Dr. Ziya Akıncı, 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1986 yılında Baro’ya kaydoldu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi ve 1991 yılında İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitiminin ardından, 1992’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktorasını tamamladı. 1996 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ‘Milletlerarası Özel Hukuk’ alanında başlayan akademik çalışmalarını, Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı olarak sürdürürken, milletlerarası tahkim ve milletlerarası özel hukuk dersleri veriyor.

Mayıs 2015’te İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Prof. Dr. Akıncı, ISTAC’da Tahkim Divanı Başkanı olarak da görev yapıyor.

Prof. Dr. Akıncı, yerel ve milletlerarası inşaat ve enerji projeleri, yatırım uyuşmazlıkları, şirket birleşmeleri, GSM lisansları, doğal gaz depolama ve SCADA sistemleri gibi farklı kapsam ve nitelikteki çok sayıda tahkim yargılamasında hakem, bilirkişi, uzman ve taraf vekili olarak görev üstlendi. 2006 yılından bu yana ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) Tahkim Divanı üyesi olan Prof. Dr. Akıncı; ICC, ICSID, LCIA, SCC, İTOTAM, DIAC ve TRAC kuralları uyarınca gerçekleşen tahkimler ile ‘ad hoc’ tahkimlerde yer aldı. Uluslararası uyuşmazlık ve tahkim davalarının yanı sıra, ‘Milletlerarası Aile Hukuku’nda da uzmanlaştı. Prof. Dr. Akıncı’nın, Milletlerarası Tahkim, Milletlerarası İnşaat Sözleşmeleri başta olmak üzere İngilizce ve Türkçe çok sayıda yayınlanmış eseri bulunmaktadır.

İstanbul Barosu üyesi Akıncı’nın; IBA (International Bar Association), INTA (International Trademark Association), AIJA (International Association of Young Lawyers), Swiss Arbitration Association, Swedish Chamber of Commerce, Turkish-Scandinavian Businessmen Association, EGİAD (Ege Genç İşadamları Derneği) gibi ulusal ve uluslararası kuruluşlarda üyelikleri bulunuyor.

Evli ve üç çocuk babası Prof. Dr. Ziya Akıncı, İngilizce ve Almanca biliyor.

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.

Loading