Jan Paulsson

Milletlerarası Ticari Tahkim Komisyonu eski başkanı, LCIA Başkanlığı ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunmuş olan Profesör Paulsson halen La Haye Daimi Tahkim Mahkemesi, Amerikan Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu ve Singapur Uluslararası Tahkim Divanı üyesidir.

Avrupa, Asya, Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika’da yedi yüzden fazla tahkimde taraf vekili veya hakem olarak görev yapmıştır.  La Haye Uluslararası Adalet Divanı da dahil olmak üzere, çok çeşitli milletlerarası tahkimlerde  yer almıştır.

Profesör Paulsson, 1971 yılında Harvard Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yale Law Journal dergisinin editörlük görevini de üstlendiği Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1975 yılında çift anadal tamamlayarak mezun olmuştur. 1977 yılında yüksek lisansını Paris Üniversitesi’nde Diplôme d’études supérieures specialisées ile tamamlamıştır.

Denial of Justice in International Law (Cambridge University Press, 2005); Guide to ICSID Arbitration (Kluwer, 2004, L. Reed ve N. Blackaby ile birlikte); International Chamber of Commerce Arbitration (Oxford University Press; 1.baskı 1983, 2. baskı 1990, 3. baskı 2000, W. L. Craig ve W. W. Park ile birlikte) ve International Commercial Arbitration (Foundation Press, 1997, W. M Reisman, W. L. Craig ve W. W. Park ile birlikte) Profesör Paulsson’un yayınlarından bazı örnekler olarak sayılabilir.

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.

Loading