Hamid Gharavi

ISTAC Milletlerarası Tahkim Divanı üyesi olan Dr. Gharavi, ICSID Hakem Paneli, DIAC, SIAC, TRAC ve Spor Uyuşmazlık Mahkemesi (CAS) de dâhil olmak üzere saygın tahkim kurumlarında görev yapmaktadır.

Dr. Gharavi, yatırım hukuku, birleşme ve devralmalar, enerji, dağıtım sözleşmeleri, inşaat projeleri ve spor hukuku gibi çok geniş bir yelpazede, otuz yatırım tahkimi ve yüz elliden fazla ticari tahkimde hakem ve taraf vekili olarak yer almıştır.

ICSID yatırım tahkiminde Türkiye’ye karşı açılan ve şu ana kadarki en büyük dava olan 19 milyar Dolarlık Saba Fakes/Türkiye davasında Türkiye’nin avukatlığını yapan Dr. Gharavi, Türkiye’nin bu davayı kazanmasını sağlamıştır. Dr. Gharavi ayrıca bir çok Türk şirketi ve Türk yatırımcısının başta Kazakistan ve Özbekistan olmak üzere çok sayıda davasında hakem ve vekil olarak görev yapmıştır. Dr. Gharavi, dünya çapındaki saygın kurumlar tarafından “tahkim alanındaki en başarılı hakem ve avukatlardan biri” olarak nitelendirilmektedir.

Paris II Panthéon-Assas Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayarak doktor ünvanını alan Dr. Gharavi, aynı üniversitede yatırım tahkimi dersi vermeye devam etmektedir. Dr. Gharavi’nin milletlerarası tahkim ve yatırım tahkimi alanında yayınlanmış çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.

Loading