İstanbul Tahkim Merkezi İle Hong Kong Tahkim merkezi İşbirliğine Gidiyor

ISTAC İLE HKIAC ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

 

HKIAC İLE İŞBİRLİĞİ ISTAC İÇİN ULUSLARARASI AÇILIMDA AVANTAJ SAĞLAYACAK

 

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) uluslararası ilişkiler ve yurt dışı etkinlikler açısından önemli bir adım attı. Hong Kong Uluslararası Tahkim Merkezi (HKIAC) ile İstanbul Tahkim Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Anlaşma ISTAC’ın etkinlik alanının uluslararası açıdan genişlemesini sağlayacak.

 

Türkiye’nin tahkim merkezi olarak uluslararası alanda da etkinliğini arttıran ISTAC ve

Hong Kong merkezli uluslararası tahkim kurumu HKIAC arasındaki imza töreni çevrimiçi platformda gerçekleşti. İmza seremonisine ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, HKIAC Genel Sekreteri Sarah Grimmer, ISTAC Genel Sekreteri Av. Yasin Ekmen ve HKIAC Hukuk Danışmanı Gökçe Uyar katıldı. İşbirliği protokolünü ISTAC adına Başkan Ziya Akıncı, HKIAC adına Genel Sekreter Sarah Grimmer imzaladı.

 

ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Akıncı, Asya bölgesinin ve dünyanın önde gelen tahkim merkezi HKIAC ile işbirliği sürecini başlatmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı. Başkan Akıncı, “Pandemi döneminde de faaliyetlerini kesintisiz sürdüren ISTAC olarak hedefimiz, sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada etkin bir tahkim merkezi olmak. HKIAC ile attığımız bu adım kurumumuz için uluslararası ilişkilerde önemli bir açılım sağlayacak. İmzaladığımız protokol kapsamında İstanbul Tahkim Merkezi’nin faaliyetleri HKIAC tarafından duyurulacağından ISTAC’ın global anlamda tanınırlığı ve saygınlığı artacak. Bu işbirliğinin gerek ülkemiz gerekse ISTAC açısından uluslararası tahkimin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Her iki tahkim merkezini aynı platformda buluşturan bu anlaşma ile verimli işbirliği projeleri ve ortak etkinlikler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

 

ISTAC Genel Sekreteri Av. Yasin Ekmen de HKIAC ile işbirliğine yönelik etkinlikler için şimdiden hazırlık çalışmalarına başladıklarını vurguladı. İmzalanan protokol kapsamında, İstanbul Tahkim Merkezi ile Hong Kong Uluslararası Tahkim Merkezi’nin ortak etkinlikler ve seminerler düzenleyerek tecrübe aktarımında bulunacaklarını belirten Ekmen, “Bu işbirliği ülkemiz tahkim avukatlarının Asya piyasaları üzerine tecrübe kazanması bakımından da oldukça önemlidir” dedi.

 

Genç bir tahkim merkezi olan ISTAC’ın uluslararası ilişkiler açısından önemli tahkim merkezleriyle işbirliğine gitmesi, kısa sürede dünyanın saygın tahkim merkezleri arasına girmesi yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.

Loading