30 Ocak’ta Gerçekleşen Panelde Arabuluculuk ve Tahkimde Yeni Uygulama Modelleri Gündemdeydi

ISTAC’DAN ULUSLARARASI MED-ARB PANELİ…

2020 yılını yeni “Med-Arb Projesi”nin altyapısını oluşturarak karşılayan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), “Arabuluculuk-Tahkim (Mediation-Arbitration) Kuralları”nı 15 Kasım 2019 tarihinde kurumsal web sitesinde yayınlayarak ilan etmiş ve 2 Aralık 2019 tarihinde de basın toplantısı ile med-arb projesinin duyurusunu gerçekleştirmişti. Türkiye’de başarıyla uygulanan arabuluculuk müessesesi ile iş birliğine dayalı bir model oluşturan ISTAC, med-arb projesini 2020’nin ilk yarısında hayata geçirmeye hazırlanırken, yeni konferans-panel etkinliklerinde de bu konuya odaklanma yolunu izliyor. İstanbul Tahkim Merkezi’nin Peter & Kim Avukatlık Bürosu ile ortaklaşa düzenlediği panel programının gündem başlıkları da arabuluculuk ve tahkimdi.

30 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da TOBB Plaza konferans salonunda düzenlenen “Tahkimde Arabuluculuğun Rolü & Uluslararası Tahkimde Verimlilik Prosedürleri” konulu etkinlikte, geçmişten bugüne arabuluculuk ve tahkim uygulamaları değerlendirildi.  1. Panelin gündemi “Arabuluculuk – Eski Usuller ve Yeni Uygulamalar” üzerine idi. Peter & Kim Avukatlık Bürosu Cenevre ofisinden Daniel Greineder moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Bağımsız Arabulucu Michel Kallipetis QC Londra’dan canlı bağlantıyla katıldı. ISTAC Genel Sekreteri Av. Yasin Ekmen de Türkiye’de arabuluculuk pratiği ve ISTAC Med-Arb uygulaması konusunda sunum yaptı.

İkinci panelin başlığı ise “Uluslararası Tahkimde Verimlilik” idi. Paris merkezli hukuk bürosu Bredin Prat ekibinden Marina Weis moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ISTAC Tahkimini anlattı. Cenevre merkezli hukuk bürosu Peter & Kim Kıdemli Ortağı Wolfgang Peter ve uluslararası hukuk firması Asafo & Co. Paris merkezinden Jacob Grierson da tahkim pratiği üzerine tecrübelerini paylaştılar. Hukukçular paneli yoğun ilgi ile izlerken, uygulamaya yönelik sorularına da yanıt buldular.

İstanbul Tahkim Merkezi olarak değerli konuk panelistlerimiz Daniel Greineder, Michel Kallipetis QC, Wolfgang Peter, Marina Weis, Jacob Grierson’a, bu güzel ve verimli etkinliğimize katılımları ve destekleri için teşekkürlerimizi sunarız.

 

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.

Loading