12 Eylül 2018- Lojistik Sektöründe Uyuşmazlıklar ve Çözüm Yolları Konferansı

12 Eylül 2018 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen “Lojistik Sektöründe Uyuşmazlıklar ve Çözüm Yolları” Konferansına katılan İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Ziya Akıncı, “Lojistik Sektöründe Tahkim Uygulamaları” başlıklı bir sunum yaptı.

Moderatörlüğünü Av. Dr. Türkay Özdemir’in yaptığı panelde konuşan Prof. Dr. Akıncı, taşıma sektörünün, uzmanlaşmış bir yargılamaya ihtiyacı olduğunu dile getirdi ve tahkimin taraflara uzmanlaşmış bir yargılama sunduğuna dikkat çekti. Tahkimin pahalı olduğuna dair algıyı yıkmak istediklerini hatırlatan Akıncı, pahalı olmayan yargılama avantajının ISTAC’ta olduğunu da söyledi. 

İstanbul’u uluslararası bir tahkim merkezi haline getirmek istediklerini söyleyen Ziya Akıncı, konuyla ilgili şunları söyledi: “İstanbul, coğrafik olarak doğal bir merkez Avrupa, Asya, Ortadoğu’ya yakın. 3-4 saatlik uçuşla dünya ticaretinin yarısının gerçekleştiği coğrafyalara ulaşabiliyorsunuz. Diğer yandan kolay vize avantajımız var. Türkiye’nin konaklama ve seyahat maliyetleri düşük. Modern tahkim hukukuna sahibiz. Sonuç olarak İstanbul’un tahkim merkezi olması için her şey var. Ama daha gidecek yolumuz var.”

İstanbul Finans Merkezi’nin bir uzantısı olarak kurulan ISTAC’ın davalarının yarısından fazlasının uluslararası davalar olduğu bilgisini veren Akıncı, La Haye Daimi Tahkim Divanı, Katar Tahkim Merkezi, BSEC URTA, Ankara Barosu ile işbirliği anlaşmaları olduğunu söyledi.

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.

Loading