Kamu İhale Sözleşmelerinde Tahkimin Tercih Edilmesine İlişkin Düzenlemeler Yayımlandı

Kamu İhale Uygulama Yönetmeliklerinde yapılan değişiklik, 30.12.2017 tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu değişiklik, ilanı veya duyurusu 19.01.2018 ve sonrasında yapılan ihaleler sonucunda imzalanan kamu ihale sözleşmelerinden doğacak uyuşmazlıkların, İstanbul Tahkim Merkezi Tahkim Kuralları uyarınca çözümlenebilmesinin önünü açtı.

Bu değişiklik sonucunda sadece yabancı istekliler ile değil yerli isteklilerle de imzalanan kamu ihale sözleşmelerinde İstanbul Tahkim Merkezi tahkimi tercih edilebilecek. Böylelikle kamu ihale sözleşmelerinde doğacak uyuşmazlıklar uzman kişilerce, az masrafla ve en çabuk şekilde bağlayıcı olarak çözümlenecek.

Yabancı yatırımların ülkemize gelmesini kolaylaştıracak bu düzenleme, bürokratların ve kamunun hızlı çözüm ve etkin ihtiyacını karşılayacak. Yabancı tahkim merkezlerine ödenen yüksek yargılama masraflarını da son verecek bu değişiklik, ülke ekonomimizi her anlamda olumlu yönde etkileyecek.

Türkiye’nin tahkim merkezi olan ISTAC, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hukukçularımıza tahkim eğitimlerine devam ederek kamunun ISTAC tahkiminden yararlanması için 2018’de de etkin şekilde çalışmaya devam edecek.

Kamu İhale Kurumunun konuya ilişkin duyurusuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.