ISTAC, Tahran Bölgsel Tahkim Merkezi ile İran’da Konferans Düzenledi

İstanbul Tahkim Merkezi’nin (ISTAC), etkinliğini uluslararası arenaya taşıma hedefiyle başlattığı çalışmalar kapsamında, Tahran Bölgesel Tahkim Merkezi (TRAC) ile 5 Temmuz 2017 tarihinde İran’da ortaklaşa düzenlediği konferansta, tahkim hukukçuları bölgesel fırsatlar ve işbirliği koşullarını değerlendirdi.

ISTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, konferansta yaptığı konuşmada, “ISTAC-TRAC işbirliği her iki ülke tahkimi için azımsanamayacak olanaklar sunuyor, bu olanakları fırsata dönüştürülebilir” mesajını verdi. Tahran konferansının da bu işbirliği yönünde atılmış bir adım olduğunu hatırlatan Prof. Akıncı, artık bölgesel tahkimin önemini artırdığını vurguladı. Prof. Akıncı konuşmasında, “İran, Türk yatırımcılar için çok önemli bir pazar… Ayrıca batı dünyasından şirketlerin İran’da yapacağı yatırımlar açısından da, uyuşmazlıkların çözümünde ISTAC önemli bir fırsat sunuyor. İki merkez arasındaki işbirliği, bölgesel açıdan ekonomik ve ticari büyümeyi beraberinde getirecek. Bölgesel tahkim merkezleri uyuşmazlıklara çözüm arayan taraflar için de avantaj, zira tarafları kültürel ve sosyal olarak anlıyor ve ihtiyaçlarına daha hızlı ve kolay cevap verebiliyorlar.” dedi.

ISTAC Genel Sekreteri Dr. Candan Yasan Tepetaş ise, konferansta yaptığı konuşmasında Türkiye’nin tahkim konusundaki hukuki altyapısını anlatarak; Türk hukukunun uluslararası bir tahkim merkezi için tüm hukuki altyapıya sahip olduğunu vurguladı.

ISTAC Milletlerarası Tahkim Divanı Üyesi Dr. Hamid Gharavi de konferansta ISTAC-TRAC işbirliğini değerlendirirken, “Bölgesel tahkim merkezlerinin, uluslararası ticaret ve yabancı yatırımcılar için sunduğu güvence, ekonomik, ticari ve hukuki gelişmeyi de beraberinde getiriyor“ mesajını verdi.

ISTAC Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı ve ISTAC Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Öztatar, ISTAC Yönetim Kurulu üyeleri Müjdat Keçeci ve Rifat Bacanlı da Tahran konferansına katıldı ve kurumun bölgesel tanıtımına katkı sağladı.

İstanbul Tahkim Merkezi ile Tahran Tahkim Merkezi arasındaki işbirliğinin ilk adımı, Aralık 2016’da gerçekleştirilen Paris konferansı ile atılmıştı. Dün Tahran’da ortaklaşa düzenlenen toplantıyı, önümüzdeki aylarda tahkim dünyasının önde gelen isimlerini buluşturacak olan İstanbul konferansı izleyecek.

IMG_20170706_120122

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.