ISTAC Mısır ile Tahkimde İşbirliğine Gidiyor

Türkiye ile Mısır arasında uluslararası tahkim alanında işbirliğine gidiliyor. İstanbul Tahkim Merkezi’nin (ISTAC), uluslararası uyuşmazlıkların çözümüne yönelik hizmetler için Mısır Ticaret Odaları Federasyonu  (FEDCOC)  ile protokol imzalaması konusunda mutabakata varıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu ile gerçekleşen İstanbul toplantısında ana gündem maddelerinden biri tahkimdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, ticari uyuşmazlıkların çözümünde uluslararası güvence olarak görülen tahkim konusunda işbirliğine gitme önerisi, Mısır heyeti tarafından memnuniyetle karşılandı. FEDCOC Başkanı Ahmed Al Wakeel, İstanbul Tahkim Merkezi ile çalışmalara hemen başlanmasını ve resmi protokolün 3-5 Şubat 2018’de Kahire’de düzenlenecek Arap-Avrupa Yatırım Forumu’nda imzalanmasını arzu ettiklerini bildirdi. Mısır heyeti, ülkelerindeki firmalara şimdiden sözleşmelerine İstanbul Tahkim Merkezi’ni yetkili kurum olarak yazmaları için duyuruda bulunacaklarını vurguladı.

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı da, toplantıda Mısır heyetine “ISTAC Tahkimi”ni anlattı. Tahkim alanında iki ülke arasında gerçekleştirilecek işbirliğiyle yeni bir fırsat penceresi oluşturulabileceğini belirten Akıncı, “Mısır’daki odaların şimdiden tahkim sözleşmelerine İstanbul’u koymaları yönünde duyuru yapma kararı sevindirici bir gelişme… İstanbul Tahkim Merkezi’nin adalet dağıtan bir merkez olarak öne çıkması, diğer kazanımların yanında ayrıca çok daha paha biçilmez bir itibar demek. Bu bakımdan bu işbirliğini önemsiyoruz” dedi. İki taraf arasındaki işbirliği protokolünün 5 Şubat’ta Mısır’da imzalanması planlanıyor.

İstanbul Tahkim Merkezi’nin Mısır ile tahkimde işbirliği basında geniş yer buldu. Sabah Gazetesinden Şeref Oğuz, Dünya Gazetesinden Talip Aktaş ve Hürriyet Gazetesinden Vahap Munyar’ın 29 Aralık 2017 tarihleri haberlerini sizler için derledik.

 

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.