ISTAC Med-Arb Kurallarını İlan Etti

“ARABULUCULUK-TAHKİM” KURALLARI DÜNYADA İLK DEFA ISTAC TARAFINDAN OLUŞTURULDU

İSTANBUL TAHKİM MERKEZİ, HER İKİ UYUŞMAZLIK MEKANİZMASINI BİRLİKTE İŞLETME ZEMİNİ YARATAN “ISTAC MED-ARB” KURALLARINI KURUMSAL WEB SİTESİNDE YAYIMLAYARAK DÜNYAYA İLAN ETTİ.

 

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), arabuluculuk ve tahkimin özelliklerini taşıyan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan “Arabuluculuk-Tahkim” (Mediation-Arbitration) uygulamasını düzenleyen kurallarını bugün itibariyle kurumsal web sitesinde yayınlayarak yürürlüğe koydu. Kısaca “Med-Arb” olarak tanımlanan yeni uygulama, her biri farklı birer uyuşmazlık çözüm mekanizması olan arabuluculuk ve tahkimin aynı dava sürecinde iki aşamalı olarak birlikte kullanılmasını sağlayacak. Bu çifte uyuşmazlık çözüm mekanizması, iş dünyasının ticari uyuşmazlıklarının çözümünü daha da kolaylaştıracak.

Dünyada ilk defa ISTAC tarafından kuralları hazırlanarak uygulamaya konulan “Arabuluculuk-Tahkim Uyuşmazlık Çözüm Modeli”nde taraflar, önce arabuluculuk ile uyuşmazlıklarını çözmeye çalışacak. Tarafların arabuluculukta çözüm bulamamaları halinde, tahkim aşamasına geçilecek ve uyuşmazlık nihai olarak çözüme kavuşturulacak. İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, iki yönlü işleyen bu uyuşmazlık çözüm sisteminin ticari hayatta çok yaygın olarak kullanılmasını beklediklerini vurguladı. Prof. Dr. Akıncı, “ISTAC Arabuluculuk-Tahkim Kuralları” ile getirilen yeni sistem sayesinde, iş insanlarının uyuşmazlıklarını mahkemelere gitmeden ya arabuluculuk ya da bağlayıcı tahkimi birlikte kullanarak çözme olanağı bulacaklarını belirtti.

ISTAC, hem tahkim hem arabuluculuk merkezi olarak yaklaşık 4 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Bugün, birçok uluslararası ve ulusal ticari uyuşmazlıklar İstanbul Tahkim Merkezi nezdinde çözümlenmiş veya çözümlenme aşamasında bulunuyor. ISTAC, bir tahkim merkezi olarak dünyada ilk defa, her iki mekanizmayı kullanıcılara kurallarıyla birlikte sunarak, bu alanda ilk adımı atan merkez kimliğiyle etkinlik alanını genişletmeyi hedefliyor.

“ISTAC Arabuluculuk-Tahkim (Med-Arb) Kuralları” na ulaşmak için  TIKLAYINIZ .

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.