Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması “Hukuk Şölenine” İmza Attı

Yaklaşık 1,5 yıldır faaliyette olan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ilk kez hukuk öğrencilerini tahkim davası yarışmasında buluşturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde düzenlenen yarışma, Türkiye’nin farklı köşelerinden gelen genç hukukçuların yarışma heyecanına sahne oldu.

Zorlu Holding’in destekleriyle düzenlenen yarışma organizasyonuna Genç ISTAC platformu gerçekleştirdi. Yurt genelinde üniversitelerin hukuk fakültelerinden 42 takımın katıldığı “Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması”nda, 230 öğrenci birincilik hedefiyle mücadele etti. Takımlar, gerçek bir tahkim yargılamasında olduğu gibi, aylar öncesinden davacı ve davalı olarak dilekçelerini sundu. 29-30 Nisan tarihlerinde ise farazi duruşmalar gerçekleştirilirken, “söz savunmada” idi…

29 Nisan Cumartesi günü 32 takımın yer aldığı sözlü yargılama ve duruşmalarda, tahkim alanında uzman akademisyenlerin yanı sıra, önde gelen hukuk bürolarından avukatlar hakemlik yaptı. Ticari bir uyuşmazlığın “İstanbul Tahkim Merkezi Tahkim Kuralları” uygulanarak çözümü etrafında kurgulanan yarışmada ilk 8’e kalan ekipler, 30 Nisan pazar günü yarı final ve final heyecanı yaşadı. Yarışmanın final duruşmasında ise İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ile Galatasaray Üniversitesi takımları karşı karşıya geldi.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Kürşat Karacabey, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seldağ Güneş Peschke ve İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı’nın hakemliğinde gerçekleşen final yarışmasında, birincilik sevincini yaşayan taraf Galatasaray Üniversitesi oldu. Geleceğin Tahkim Avukatı ödülü de Bilkent takımından Hande Pat’a verildi. Genç ISTAC Özel Ödülü’nü ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ekibi aldı.

İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ödül töreninde yaptığı konuşmada,   yarışmayı “hukukçuların şöleni” olarak yorumladı. ISTAC Başkanı Akıncı konuşmasında, ‘İstanbul Tahkim Merkezi artık avukatların merkezi konumunda, fevkalade sahip çıkıyorlar ISTAC’a… Bu yarışmaya gösterilen ilgi de bunun göstergesiydi. Şölen gibi iki gün yaşadık. Merkezimiz belki de en güzel aktivitelerinden birini gerçekleştirdi. ISTAC kısa bir süre önce faaliyete geçmesine rağmen, uluslararası davalarla aktif bir tahkim merkezi oldu. Genç hukukçularımız için de yeni bir çekim merkezi haline geldi. En önemlisi ise, hem özel sektör hem kamu sektörü ISTAC’ı benimsedi. Artık sözleşmelere ISTAC tahkimi şartı yazılıyor, etkinliğimiz her geçen gün artıyor.” dedi. Yarışmayı destekleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Zorlu Grubu ile hakemlik yapan hukukçu ve akademisyenlere teşekkür eden ISTAC Başkanı Akıncı, geleceğin tahkim avukatlarına “Bu yarışmanın kaybedeni yok” mesajını verdi.

Zorlu Holding Hukuk Direktörü Av. Özlem Gelbal Uluışık da, “ISTAC’ın avukatlık mesleğine katacağı itibarı gözardı edemeyiz” derken, genç hukukçuların yarışma heyecanına ortak olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İstanbul Tahkim Merkezi’nin gelenekselleştirmeyi hedeflediği “Genç ISTAC Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması”nda final mücadelesi veren takımlar, üniversitelerine para ödülleri ve Zorlu Holding’in sürpriz hediyeleriyle döndü.

 

Yarışma sonucunda,

*Birincilik Ödülü; Galatasaray Üniversitesi (7.500 TL)

*İkincilik Ödülü; İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (5.000 TL)

*Üçüncülük Ödülü; Anadolu Üniversitesi (2.500 TL)

*Geleceğin Tahkim Avukatı; Hande Pat (İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi)

*Genç ISTAC Özel Ödülü; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

*En İyi Dava Dilekçesi Ödülü; Gazi Üniversitesi

*En İyi Cevap Dilekçesi Ödülü; İstanbul Şehir Üniversitesi

 

Bu yarışmanın organizasyonunu gerçekleştiren Genç ISTAC platformuna ve bu platform bünyesindeki Av. Ceren Çakır Akgün koordinatörlüğündeki Genç ISTAC Geleceğin Tahkim Avukatı Komitesi’ne, İstanbul Tahkim Merkezi olarak teşekkürlerimizi sunarız.

1.gün toplu fotoğraf

 

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.