Antalya Barosu ile ISTAC Tahkimi Konferansının Ardından: Antalya Tahkim Turizminin Merkezi Olabilir

İstanbul Tahkim Merkezi Ankara, Eskişehir, Denizli, Şanlıurfa, Kütahya, Aydın, Mersin, Çorum ve İstanbul Barolarında düzenlenen konferansların ardından, bu kez Antalyalı hukukçularla buluştu.  Antalya Barosu işbirliğiyle Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen konferans, avukatlardan ve geleceğin hukukçularından yoğun ilgi gördü.

Konferansın açılışında konuşan Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan, avukatlar için tahkimi değerlendirdi; “Her aşaması öngörülebilen ve uyuşmazlıkları çok daha ayrıntılı bir şekilde ele alıp çözme olanağı sunan bağlayıcı, nihaî, icra edilebilir nitelikte yargı hizmeti veren İstanbul Tahkim Merkezi ile ortak bir etkinlik yapmaktan mutlu olduk” dedi.

İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı da, ISTAC tahkimini anlattığı konuşmasında, Antalya’nın tahkim turizmi açısından avantajlarına dikkat çekti: “ISTAC hızlı, uzmanlaşmış, esnek ve daima devlet mahkemelerine göre çok daha az masraflı bir yargılama hizmeti sunuyor. Avukat meslektaşlarımızın hakemlik yapabilmesine çok önem veriyoruz. Avukatlar, ISTAC tahkiminde hakem, taraf vekili, uzman olarak görev yapıyor ve merkezimiz onlara iş kapısı yaratıyor. Ayrıca Antalya sahip olduğu turizm olanakları ile tahkim yapma açısından dünyanın en güzel yerlerinden biri” dedi.

ISTAC Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Rifat Bacanlı da, konferansa katılan avukatlara  tahkimin yarattığı fırsatları anlattı: “Tahkim, avukat meslektaşlarımız ve hukukçular için yeni bir iş potansiyelidir ve hakem ücretleri de gayet tatmin edicidir. Ayrıca Antalya ilinin kendi içinde kendi atayacağı hakemlerle, şehir dışına çıkmadan ISTAC aracılığı ile davaları görmesinin önünde hiçbir engel yoktur. Tahkim hukuk mesleğinin geleceğidir ve sanayici için “Endüstri 4.0” neyse hukukçu için tahkim de odur.”

Konferansa Genç ISTAC adına katılan Av. Selda Taşyürek de, “Amacımız herkes için tahkim. Tahkimi tanıtmak için yarışmalar ve etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Genç ISTAC Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacak ve 48 takım katılacak. Geleceğin hukukçularından yarışmamıza yoğun ilgi var“ dedi.

Antalya Barosuna ve Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan’a bu konferanstaki konukseverliği ve işbirliği için teşekkürlerimizi arz ederiz. İstanbul Tahkim Merkezi yurt genelinde baro konferanslarını sürdürmeyi planlıyor.

Bültenimize abone olmak için mail adresinizi giriniz.