II. Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması Sonuçlandı

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) nezdinde Genç ISTAC tarafından düzenlenen İkinci Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması, 27 Nisan Cuma günkü açılış kokteylinin ardından 28-29 Nisandaki duruşmalarla geleceğin hukukçularını ikinci kez kurgusal dava yarışmasında buluşturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü, Türkiye’nin farklı köşelerinden gelen genç hukukçuların yarışma heyecanına sahne oldu.

Genç ISTAC platformu tarafından organize edilen II. Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması’na katılan 18 üniversiteden 282 öğrenci, 47 takım halinde birincilik hedefiyle mücadele etti.

47 takımın yer aldığı kurgusal duruşmalarda, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, Prof. Dr. Yeşim Atamer, ISTAC Genel Kurul üyeleri Av. Muhammet Aksan ve Av. Ebru Bostancıoğlu, ISTAC Yönetim Kurulu Üyesi Av. Rifat Bacanlı, Prof. Dr. Emre Gökyayla, ISTAC Milli Divan Üyesi Doç. Dr. Cemile Demir Gökyayla, Doç. Dr. Necla Öztürk, ISTAC Genel Sekreteri Dr. Candan Yasan Tepetaş ve Av. Eda Cerrahoğlu Balssen de hakemlik yaptı.

Ticari bir uyuşmazlığın “ISTAC Tahkim Kuralları” uygulanarak çözümü etrafında kurgulanan yarışmada ilk 8’e kalan ekipler, 29 Nisan Pazar günü çeyrek-yarı final ve final heyecanı yaşadı.

Yarışmanın final duruşmasında ise İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi takımları karşı karşıya geldi. Genç hukukçular, final duruşmasında hakemlik yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, ISTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı ve Av. Dr. İsmail Esin karşısında ter döktü.

Geçen yılki yarışmanın ikincisi Bilkent Üniversitesi ekibi, Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu’nun koçluğunda, bu yıl birincilik sevincini yaşadı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ikinci olduğu yarışmada Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ekibi üçüncülük ödülünü alırken, en iyi dava dilekçesi ödülü geçen yılın birincisi Galatasaray Üniversitesi’ne, en iyi cevap dilekçesi ödülü Marmara Üniversitesi’ne, ISTAC özel ödülü yarışmada en iyi takım ruhunu sergileyen İstanbul Şehir Üniversitesi’ne verildi. Geleceğin Tahkim Avukatı Ödülü’nü ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ekibinden Sevdanur Arslan kazandı.

İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, II. Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması ile Genç ISTAC platformunun bir kez daha hukuk şölenine imza attığını vurguladı. ISTAC’ın artık genç hukukçular için yeni bir çekim merkezi olduğunu belirten Prof. Akıncı, “Bu yarışmaya gösterilen ilgi de bunun göstergesidir. İlk yarışmamıza 42 takım ile 230 öğrenci başvurmuştu, bu yıl 47 takımda 282 öğrenci yarıştı. İki yıldır Türkiye’nin en büyük farazi dava yarışmasını gerçekleştiriyoruz. Gelecek yıl 60 takıma ulaşmayı, sonrasında bu yarışmaya uluslararası kimlik kazandırmayı hedefliyoruz. Bu yarışmanın kaybedeni yok, tüm katılımcılar ve takımlar geleceğin hukukçuları olarak harika bir tecrübe kazandı. Ayrıca ödül alan gençlerimiz ve takımlarımızın tümü bizim gönlümüzde birinciliğe ulaştı. Onları ve tüm yarışmacılarımızı geleceğin tahkim avukatları olarak görüyor ve bu alanda önemli başarılara imza atacaklarına inanıyoruz” mesajını verdi.

Yarışmanın finalinde, ISTAC Genel Sekreteri Dr. Candan Yasan Tepetaş’ın sunumuyla gerçekleşen ödül töreninde, yarışma konusu olayı kurgulayan Esin Avukatlık Ortaklığı’ndan ve ISTAC Danışma Kurulu üyesi Av. Dr. İsmail Esin ve ekibine teşekkür plaketi verildi. Üye sayısı 3000’i aşan Genç ISTAC platformu adına yarışmayı organize eden ekibin lideri Av. Ceren Çakır Akgün ise sürpriz plaketi arkadaşlarıyla birlikte aldı. Yarışmanın ödül sponsoru olarak uyarışmaya destek veren Zorlu Holding’in Hukuk Direktörü Av. Özlem Gelbal Uluışık da ödül kazanan genç hukukçuları kutladı.

İstanbul Tahkim Merkezi’nin gelenekselleştirmeyi hedeflediği 2. Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışmasında mücadele eden takımlar üniversitelerine para ödülleri, Prof. Dr. Ziya Akıncı ile Av. İsmail Esin’in imzaladığı kitapları ve Zorlu Grubu’ndan sürpriz hediyelerle döndü.

II. GELECEĞİN TAHKİM AVUKATI YARIŞMASI SONUÇLARI:

*Birinci: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

*İkinci: İstanbul Bilgi Üniversitesi

*Üçüncü: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

*Geleceğin Tahkim Avukatı: Sevdanur Arslan (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi)

*En İyi Dava Dilekçesi: Galatasaray Üniversitesi

*En İyi Cevap Dilekçesi: Marmara Üniversitesi

*ISTAC Özel Ödülü: İstanbul Şehir Üniversitesi