Av. Mehmet Rifat BACANLI

1976 yılında Yozgat’ta doğan Mehmet Rifat Bacanlı, Özel Arı Koleji’nde eğitim gördü.  Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık mesleğinin yanı sıra, Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitenin ‘Özel Hukuk’ bölümünde doktora çalışmasına devam ediyor.

2007-2011 yıllarında Türk Hukuk Enstitüsü’nde Genel Sekreter ve yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Avukat Bacanlı, marka patent vekilliği de yapıyor.

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu’nda Türkiye Barolar Birliği’ni temsil ediyor.

Av. Mehmet Rifat Bacanlı, hukukçu kimliğini yazın alanındaki çalışmalarına da yansıtıyor. Sonsöz Gazetesinde köşe yazarken, çeşitli yayınlarda yer alan siyasi ve mesleki makaleleri, bilimsel araştırma ve gezi yazıları bulunuyor. Kalemini; şehit ve gazilerin özlük hakları hakkında hazırlanmış ve kabul edilmiş kanun tasarıları için de kullandığını vurguluyor.

Sporla da yakından ilgilenen Bacanlı, 2007-2009 döneminde Halter Federasyonu Denetleme Kurulu’nda, 2009-2011 döneminde Bilardo Federasyonu Disiplin Kurulu’nda üye idi. 2010 yılından bu yana Kadın Profesyonel Voleybol 2. Ligi, Numune DSİ Voleybol Takımı’nın As Başkanlığı’nı sürdürüyor.

Evli ve iki çocuk babası olan Av. Mehmet Rifat Bacanlı, İngilizce biliyor.